Negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na organizm ludzki
W celu oceny wpÅ‚ywu zanieczyszczonego powietrza na organizmy prowadzi siÄ™ badania biologiczne ludzi, zwierzÄ…t, roÅ›lin oraz badania statystyczne dotyczÄ…ce wystÄ™powania chorób. W wyniku badaÅ„ i obserwacji stwierdzono, że niektóre choroby lub dolegliwoÅ›ci ludzi mogÄ… być zwiÄ…zane z oddziaÅ‚ywaniem zanieczyszczeÅ„ powietrza atmosferycznego.
zaburzenia centralnego ukÅ‚adu nerwowego: bezsenność, bóle gÅ‚owy, zÅ‚e samopoczucie
choroby oczu, zapalenie spojówek oka
reakcje alergiczne ustroju
zaburzenia w układzie krążenia, choroby serca
Zanieczyszczenia powietrza mogÄ… dotrzeć wszÄ™dzie, jednak najwiÄ™ksze ich stężenie odnotowuje siÄ™ w rejonach przemysÅ‚owych. Tam też obserwuje siÄ™ najwiÄ™kszy ich wpÅ‚yw na zdrowie ludzi i zwierzÄ…t. ZwiÄ…zek ten jest jeszcze bardziej widoczny, gdy rozpatruje siÄ™ go z innymi czynnikami, takimi jak: palenie papierosów, nasÅ‚onecznienie, stan psychiczny ludzi itp.
dwutlenek siarki (SO2) atakuje najczęściej drogi oddechowe i struny gÅ‚osowe. Po wnikniÄ™ciu w Å›ciany dróg oddechowych przenika do krwi i dalej do caÅ‚ego organizmu; kumuluje siÄ™ w Å›ciankach tchawicy i oskrzelach oraz w wÄ…trobie, Å›ledzionie, mózgu i wÄ™zÅ‚ach chÅ‚onnych. Duże stężenie SO2 w powietrzu może również prowadzić do zmian w rogówce oka.
tlenek węgla (CO) powstaje w wyniku niezupełnego spalania węgla. Jest niezwykle groźny, silnie toksyczny. Powoduje ciężkie zatrucia (zaczadzenie), a nawet śmierć organizmu.
tlenek azotu (NO) ma działania toksyczne. Obniża odporność organizmu na infekcje bakteryjne, działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe, jest przyczyną zaburzeń w oddychaniu, powoduje choroby alergiczne (m.in. astmę).
wielopierÅ›cieniowe wÄ™glowodory aromatyczne (WWA) powodujÄ… ostre i przewlekÅ‚e zatrucia. W grupie wÄ™glowodorów aromatycznych duże zagrożenie stanowi benzopiren, ze wzglÄ™du na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci rakotwórcze.
metale ciężkie odkładają się w szpiku kostnym, śledzionie i nerkach, uszkadzają układ nerwowy, powodują anemię, zaburzenia snu, agresywność, mogą wywoływać zmiany nowotworowe.
pyÅ‚y powodujÄ… podrażnienia naskórka i Å›luzówki. Niebezpieczne sÄ… pyty najdrobniejsze o wielkoÅ›ci czÄ…stki do 5 mm, które z Å‚atwoÅ›ciÄ… przenikajÄ… do organizmu wywoÅ‚ujÄ…c jego zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicÄ™, nowotwory pÅ‚uc, choroby alergiczne i astmÄ™.
Zanieczyszczenie powietrza pogarsza zdolności umysłowe dzieci.