Negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na organizm ludzki - Przedszkole Miejskie nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na organizm ludzki

Negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na organizm ludzki

W celu oceny wpÅ‚ywu zanieczyszczonego powietrza na organizmy prowadzi siÄ™ badania biologiczne ludzi, zwierzÄ…t, roÅ›lin oraz badania statystyczne dotyczÄ…ce wystÄ™powania chorób. W wyniku badaÅ„ i obserwacji stwierdzono, że niektóre choroby lub dolegliwoÅ›ci ludzi mogÄ… być zwiÄ…zane z oddziaÅ‚ywaniem zanieczyszczeÅ„ powietrza atmosferycznego.

 

Do schorzeń takich należą:

  • choroby ukÅ‚adu oddechowego: zapalenie bÅ‚ony Å›luzowej jamy nosowej, gardÅ‚a, oskrzeli, nowotwory pÅ‚uc
  • zaburzenia centralnego ukÅ‚adu nerwowego: bezsenność, bóle gÅ‚owy, zÅ‚e samopoczucie
  • choroby oczu, zapalenie spojówek oka
  • reakcje alergiczne ustroju
  • zaburzenia w ukÅ‚adzie krążenia, choroby serca

 

Zanieczyszczenia powietrza mogÄ… dotrzeć wszÄ™dzie, jednak najwiÄ™ksze ich stężenie odnotowuje siÄ™ w rejonach przemysÅ‚owych. Tam też obserwuje siÄ™ najwiÄ™kszy ich wpÅ‚yw na zdrowie ludzi i zwierzÄ…t. ZwiÄ…zek ten jest jeszcze bardziej widoczny, gdy rozpatruje siÄ™ go z innymi czynnikami, takimi jak: palenie papierosów, nasÅ‚onecznienie, stan psychiczny ludzi itp.

  • dwutlenek siarki (SO2) atakuje najczęściej drogi oddechowe i struny gÅ‚osowe. Po wnikniÄ™ciu w Å›ciany dróg oddechowych przenika do krwi i dalej do caÅ‚ego organizmu; kumuluje siÄ™ w Å›ciankach tchawicy i oskrzelach oraz w wÄ…trobie, Å›ledzionie, mózgu i wÄ™zÅ‚ach chÅ‚onnych. Duże stężenie SO2 w powietrzu może również prowadzić do zmian w rogówce oka.
  • tlenek wÄ™gla (CO) powstaje w wyniku niezupeÅ‚nego spalania wÄ™gla. Jest niezwykle groźny, silnie toksyczny. Powoduje ciężkie zatrucia (zaczadzenie), a nawet Å›mierć organizmu.
  • tlenek azotu (NO) ma dziaÅ‚ania toksyczne. Obniża odporność organizmu na infekcje bakteryjne, dziaÅ‚a drażniÄ…co na oczy i drogi oddechowe, jest przyczynÄ… zaburzeÅ„ w oddychaniu, powoduje choroby alergiczne (m.in. astmÄ™).
  • wielopierÅ›cieniowe wÄ™glowodory aromatyczne (WWA) powodujÄ… ostre i przewlekÅ‚e zatrucia. W grupie wÄ™glowodorów aromatycznych duże zagrożenie stanowi benzopiren, ze wzglÄ™du na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci rakotwórcze.
  • metale ciężkie odkÅ‚adajÄ… siÄ™ w szpiku kostnym, Å›ledzionie i nerkach, uszkadzajÄ… ukÅ‚ad nerwowy, powodujÄ… anemiÄ™, zaburzenia snu, agresywność, mogÄ… wywoÅ‚ywać zmiany nowotworowe.
  • pyÅ‚y powodujÄ… podrażnienia naskórka i Å›luzówki. Niebezpieczne sÄ… pyty najdrobniejsze o wielkoÅ›ci czÄ…stki do 5 mm, które z Å‚atwoÅ›ciÄ… przenikajÄ… do organizmu wywoÅ‚ujÄ…c jego zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicÄ™, nowotwory pÅ‚uc, choroby alergiczne i astmÄ™.

 

Zanieczyszczenie powietrza pogarsza zdolności umysłowe dzieci.

Data dodania: 2022-03-23 22:34:26
Ilość wyświetleń: 214

“Wszyscy doroÅ›li byli kiedyÅ› dziećmi, ale niewielu z nich pamiÄ™ta o tym"

Antoine De Saint - Exupery "Mały Książę"

Antoine De Saint
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej